Dole v dole

6. ledna 2009 v 7:00 | Vojta
Dostal jsem se do party, kde se dělalo "akord" lidé byli jako ďábli, hlavně aby se hodně "huntů" vozíků se 7q (0,7 t) uhlí udělalo, ze všech nás pot lil, že byly plné baganče vody, každý černý, umazaný, jen oči svítily, hotové peklo.


Já jsem z té rasoviny onemocněl a ležel jsem několik dní ve špitále. Potom již jsem nešel na "akord" kopání a odvážení uhlí. Přidělili mě k stavebnímu oddílu ("Bautvitl") kde byla mzda denní. Byl jsem v partě která vyspravovala chodby ("štreky") když byly zlámané dřevěné podpěry dávali se nové, nebo když byla sesypaná chodba odklízelo se uhlí s kamením.
Někdy se přibíral vršek nebo spodek chodby, vyspravovaly se kolejnice; nejhorší bylo když se musely odklízet zesypané nízké asi 50 cm štoly - to se musel člověk plazit skoro po břiše a s plechovými truhlíky vynášet uhlí zpět. Tam byl žár!
Na šachtě "Concordia" jsem pracoval 3 1/2 měsíce, domů jsem jeti nechtěl že by se tatínek zlobil, že jsem zběhl ze řemesla.
Rozhodl jsem se, že pojedu zpět do Čech na sever, kde mám strýce Vundra hornického provisionistu s babičkou.
Jel jsem asi 20.srpna 1907 z Oelsnitz přes Chemnitz do Freiberku - tam jsem zůstal přes noc, protože vlak jel do Čech až ráno. Nocleh jsem tam nikde nemohl dostati tak jsem spal v parku na lavici a nachladil se.
Ráno jsem jel z Freiberku přes Moldavu (v Čechách), Horní Litvínov do Mostu. Šel jsem do Kopist, kde babička a strýc nuzně bydleli.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama