Září 1909 - vandr domů

31. ledna 2009 v 15:23 | Vojta
14. září 1909 odp. jsem šel z Muzlova, kde jsem 4 1/2 měs. pracoval znovu na vandr. Mohl jsem jeti vlakem, ale chtěl jsem zkusiti podzimní cestování. Šel jsem přes 3 českoněm. obce a večer jsem byl v Poličce na stravovně na nocleh;


druhý den 15. září dopol. česal jsem správci ovoce. Po dobrém obědě šel jsem pěknou silnicí a večer jsem přišel do Litomyšle (z Poličky 18 km. Litomyšl je pěkné město, na velkém Riegr. nám. jest podloubí; krásné městské divadlo, pěkné okolí).
16. září ráno z Litomyšle do Vysok. Mýta. Po obědě ve stravovně šel jsem dále přes Zámrsk a večer přišel do Holic (asi 10 obuvn. továren), byl jsem přes noc.
17. září ráno z Holic přes Sezenice (obuvnické město), v pol. Pardubice (velké město na Laby). Z hlavního nám. jsem prošel "Zelenou bránou", poblíže ní tehdy dostavovali krásné Městské divadlo. Odpoledne jsem šel z Pardubic a večer jsem byl v Přelouči na Laby.
18. září 1909 ráno dále, k poled. město Týn nad Labem, odpol. po pěkné silnici jsem přišel do Kolína (jest ro hezké město na Laby, jest tam mnoho závodů průmyslových). Stravovna v níž jsem spal, je slušná.
19. září (v neděli) ráno z Kolína polní cestou na návrší u Chocenic jset velký pomník - vzpomínka na r. 1757, kdy zvítězila Marie Terezie v bitvě nad pruským králem Bedřichem II. Šel jsem dále polní cestou na silnici kouřimskou a v poledne jsem přišel do Kouřimi. Po dobrém obědě šel jsem Pražskou bránou na českobrodskou silnici a přišel do památné obce Lipany, na návrší jest mohyla Táboritů na památku bratrovražedného boje v dobách husitských.
Po 3. h. odp. jsem přišel do Čes. Brodu. To byl můj poslední vandr. Po 5. h. jsem jel vlakem z Čes. Brodu a po 6 h več. jsem přijel do Libně. Odtud pěšky domů do Vinoře (kde bylo zrovna posvícení).

(pozn.: v těchto zápisech je vždy chyba ve slově "na Laby", ale jak už jsem psal na začátku, nechávám zápisy přesně tak, jak v deníku jsou.)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama