Znovu do dolu

6. ledna 2009 v 21:50 | Vojta
K řemeslu se mi zpět nechtělo, tenkráte na Severu horníci dost vydělávali a ta 8 hod pracovní doba byla vábná.
Tak jsem hledal místo na šachtě, ale nepřijali mě, když jsem přijel z Německa, až odbydu si 14 denní karanténu, které se každý horník z Německa musel podrobiti.


Dali mi práci ve státní cihelně u Kopist. Po několika dnech jsem onemocněl asi následkem nočního nachlazení ve Freiberku, byl jsem nemocen asi 14 dní, snad zánět plic?
Byl jsem zesláblý a přijali mě na státní šachtu "Julius II" na denní plat - takzvaná "panská šichta"; vydělal jsem 10 zl. týdně (možná 12, text je nečitelný).
Byl jsem v podzemí (šachta byla asi 400 m hluboká) na křižovatce chodeb na "štaci" a přendaval plné vozíky pod lanovou dráhu k těžké jámě a prázdné zpět do díla, to jsem dělal "fedráka" - běhače.
Na šachtě "Julius II" jsem dělal do srpna 1908 celkem asi 12 měsíců. Potom sem si to "pobral" = dal výpověď a hned druhý den nastoupil na šachtu "Habsburk" mezi Kopisty a Růžodolem. Tam jsem pracoval ještě s 1 horníkem dole u těžní jámy na "nárazišti". Dávali jsme do těžní klece, která byla 1 patrová, plné vozíky uhlí a prázdné braly a posílaly lanovou dráhou zpět do šachty. Byla to práce nebezpečná, rámus od klece a strojů, plno prachu uhelného; od lanové dráhy připravovat vozíky s uhlím. Vytěžilo se za 8 hod šichtu přes 800 vozíků po 7 q uhlí, tolik také šlo prázdných vozíků zpět do šachty. Týdně jsem měl asi 12 zl. u babičky jsem na bytě již nebyl, protože strýcovy se velmi přitížilo, že mi nemohla vařit, tak sem byl na bytě u známých zrovna v té kolonii co bydlela babička; platil jsem se stravou 5 zl. týdně.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama