11. - 13. srpna 1914 - první boj

28. března 2009 v 12:31 | Vojta
10. srpna 1914 (pokračování): Šli jsme a jeli přes řeku Sávu a přišli do prvního bosenského města Brčka (žili tam Turci, Srbové, Židi, Chorvati aj., všude spusty špíny). Zase jsme jely s vozy a šli pěšky podél řeky Sávy (někde bylo vidět harémy) po celou noc a následující den, 11. srpna, jsme mašírovali.


12. srpna 1914 jsme přišli do města Bjeliny, tam nás přidělili k V.armádě generála Potiorka. Z Bjelina jsme šli 12.srpna dále k hranicím Srbska, všude mašírovalo spousta vojska různých pluků; viděl jsem a shledal jsem se se známými, které jsem později již více nespatřil...

13.srpna (čtvrtek) večer jsme přišli k řece Drině, po pontonovém mostě jsme přišli do Srbska. V těch místech jest v Drině dosti velký lesnatý ostrov, tam se svedl první prudký boj se Srby, zvláště pěší pl. 102 Benešovský měl velké ztráty.
Mašírovali jsme stále za "12. Landwehr Divisí", byly to marše unavující, od časného rána do noci, za hrozného (50 stupňů) vedra, až se nám z obličeje, nosu a uší loupala pokožka, jídla nedostatek a o vodu často nouze. Noci citelně chladné.


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama