26. července - 5. srpna 1914: mobilizace

14. března 2009 v 15:42 | Vojta
26. července 1914 byla vyhlášena mobilizace: "Mým národům" a t. d. od císaře Frant. Josefa I. V té době jsem sloužil ve "staré porodnici" na "koridoru", kde byli neklidní nemocní. Já a kolega Kadleček jsme šli do kanceláře, tam nám dali služné a v poledne jsme jeli domů.
Odpol. jsme šli s manželkou do Satalic na pouť, která byla smutná, večer se skoro všichni vracely domů.
Byl tam mnoho známých, s kterými jsem se po válce již neshledal...


27.července 1914
(v pondělí ráno) jsme se shromáždily zdejší a okolní reservisté u "Karoušků" a táhly do Satalic na nádraží. Tam projížděly stále plné vlaky "reservistů", že stěží jsme přijeli v poledne do Prahy.
Hlásil jsem se u "zdravot. odděl. č. 11" na Karláku a by jsem ubytován s jinými ve škole v Lazarské ul., tam nám vařily v polní kuchyni, strava byla dobrá a dostatečná, ale kdo byl z Prahy neb okolí, hleděl se dostati domů. Nálada byla též dobrá, všude plné hostince, nikdo snad nevěřil, že k válce dojde, jestli ano, že tam půjdou jen mladí aktivní vojáci.
Já vždy odpoledne ujel domů a byl přes noc doma a dopol. jsem byla na dvoře kasáren "Sanitního oddělení" (proti všeobecné nemocnici), tam shromažďovaly oddíly do pole.

4. srpna jsem již nepřišel, byla jsem přidělen k "Landwehr Infanterie Divisions Sanit. Aust. No 21" (21. zeměbranecká divize se skládala: 8. zeměbranecký pluk č. 8 Praha, zeměbr. pl. č. 28 Benešov, zem. pluk č. 7 Plzeň, zeměbr. pl. č. 7 Cheb, dělostřelci a jiní). Domů jsem již ujeti nemohl, byli jsme střeženi.

5.srpna 1914 k večeru jsme "vagonýrovali" - nakládali sanitní vozy, různý sanitní materiál, palivo, potraviny a pod., "tréňáci" nakládaly koně, seno, slámu aj. Skoro všechno mužstvo bylo opilé, což bylo pro pány lepší, než kdybychom byly střízlivý a uvědomily si, že nás ženou na válečná jatka...

____________________________________________________________
Jaroslav Hašek, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války / Přes Uhry:
"Konečně se všichni dočkali toho okamžiku, kdy je nacpali do vagónů v poměru 42 mužů k 8 koním. Koním ovšem se jelo pohodlněji než mužstvu, poněvadž mohli spát vstoje, ale to nevadilo. Vojenský vlak vezl do Haliče opět novou skupinu lidí hnaných na jatky.
Celkem však se všem těm tvorům přece jen ulehčilo; bylo to něco již určitého, když se vlak hnul, ale předtím to byla jen trapná nejistota, panika, zdali se pojede již dnes, nebo zítra, či pozítří. Některým bylo jako odsouzeným k smrti, kteří očekávají se strachem, kdy si pro ně přijde kat. A potom nastane uklidnění, že už to bude odbyto.
Proto jeden voják řval z vagónu jako pominutý: "Jedeme, jedeme!".


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama