5. - 10. srpna - jedeme do Srbska

17. března 2009 v 16:40 | Vojta
V noci z 5. na 6. srpna 1914 jsme vyjeli vlakem z Vršovic a asi ve 4 h ráno jsme byli v Benešově, dále přes Tábor, Třeboň k českým hranicím, všude bylo smutno, nikde v Čechách nás nevítali, jen smutně za námi pohlíželi.


7. srpna za ranního svítání jsme přijeli do Gmuntu v H. Rakousích (krásné jezero obklopeno lesy). Ráno jsme přijeli do předměstí Vídně (tam nám prosté české ženy dávaly kávu, chléb a housky) (Ve Vídni tehdy žilo mnoho Čechů, tvořili snad až třetinu obyvatel).
Potom jsme přijeli na velké nádr. ve Favovitech(?) (tam nám vídeňští Němci házeli cigarety a různé drobnosti; stále křičeli "Heil", "Nieder mit Serben", ale my neodpovídali, byli jsme většinou Češi).
Ve Vídni nás nechali dopol., potom jeli dále přes Marchegg, večer do Prešporku (nynější Bratislava) (tam nebyl jásot jako ve Vídni, ale jeptišky nám dávaly růžence a sv. obrázky). Večer jsme přijeli do Szence (tam nám Maďaři dávali do vozů různé jídlo).

Jeli jsme celou noc a ráno 8.srpna 1914 jsme přijeli do Budapešti - Ujpesti, tam jsme dlouho čekali. K večeru jsme přijeli do Szakaly (tam nás pohostili gulášem, i cikánská kapela hrála).
Zase jsme jeli celou noc a v neděli 9. srpna dopol. jsme přijeli do Vinkovců - Slavonie, dlouho jsme tam čekali a znovu jeli celou noc a 10. srpna odpol. jsme přijeli do poslední stanice Gunja. Tak jsme z vlaku vše vyložili a jeli hned s vozy a pěšky dále k hranicím Bosny.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama