Květen - červen 1914. Oženil jsem se, ale blíží se válka...

2. března 2009 v 15:25 | Vojta
25. května 1914 (krásná slunná neděle) jsem se oženil; měli jsme již 1 rok dceru Antonii (moje babička). Bydlili jsme v domku u tatínka ve Vinoři č. 55. Žili jsme skromně, přispíval jsem as 14 zl. r. (rakouských) měsíčně na domácnost; žena chodila na polnípráce za 1 K.r. (někdy více) denně. Chodíval jsem jednou týdně domů (když jsem měl volno), to byl chudý rodinný život...

26. června 1914 byl zastřelen následník trůnu arcivévoda Ferdinand Este v Sarajevě v Bosně, kde se zúčastnil vojenských manévrů, které byly provokací proti Srbsku.


Zavraždění arcivévody byl signál k válce; všechny vídeňské, budapešťské, berlínské a jiné německé noviny štvaly do války proti Srbsku; hlavně váleční dodavatelé štvali do války a bursiáni.

V českých zemích byl klid, myslelo se, že k válce nedojde, "že císař je starý" a když bude válka, že budeme do vánoc doma. Jak císař Vilém řekl: "než listí se stromů opadá že budeme doma".
Doufalo se též, že vůdcové "Socialistické internacionály" dají povel ku generální stávce proti mobilisaci; ale nic se nestalo...
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama