25.-27. října - pokouším se setkat s bratrem. Těžké boje se Srby

18. června 2009 v 0:46 | Vojta
25. října 1914 (neděle) přijeli k Sávě blízko nás rekruti 8. zeměbran. pl. - Praha, mezi nimi prý i můj bratr Emanuel - škoda, že jsme se neviděli, já byl nemocen, že jsem se nemohl hnouti a on nevěděl, že jsem blízko.

Později koncem října a začátkem listopadu snažil jsem se s ním sejíti, jednou v noci na "Parašnici" jsem se dozvěděl, že má patrolu, bylo to v lese, prudká střelba a tma, že nebylo možno se shledati; tak mladý 21 letý tam zahynul.

27. října 1914 (úterý) byl "alarm" - všeobecný útok na Srby, kteří se udatně drželi za Sávou na "Parašnici" v lesích a močálovité krajině 2 měsíce, vyprávělo se, že mají betonové "dekunky" (kryty), které čeští inženýři budovali.
Když jsem tam přišel, neviděl jsem žádné "dekunky", jen za silnicí "Dammstrasse" (pozn. z IV/1945: Damm = hráz; strasse = silnice; Dammstrasse = silnice tvořící hráz proti rozvodněné řece Sávě (v bažinách)) měli místy z kukuřičné slámy boudy.
Po 2měsíčním hrdinném odporu, kdy bojovalo nejen vojsko, ale i občané, museli Srbové ustoupiti; to jsme prvně viděli srbské zajatce - vojáky a civily - bylo jich asi 200 a vezli je lodí po Sávě od Mitrovic.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama