29. října - 6. listopadu 1914 - nový útok na Srby

3. července 2009 v 1:16 | Vojta
29. října (čtvrtek) odmašírovali jsme z Rače Slavonské (kde jsme byli 6 týdnů), mašírovali podél Sávy do sela Bošut (při vtoku řeky Bošutu do Sávy), tam byly některé domky a věž kostelní rozstříleny, mezi domky a zahrádkami byly rakouské zákopy.


To byl již začátek zákopové války (kdy vojsko bylo ukryto), která trvala až do r. 1918.
1. listopadu 1914 (neděle) mašírovali jsme po III. do Srbska. Jeli jsme zde se sanitními a jinými vozy podél řeky kukuřičnými polmi přes Sávu po pontonovém mostě na "Parašnicu", močálový kraj s dubovými lesy, po silnici "Dammstrasse" přes selo Crna Bara, Svinjava, Slepčevič.

3. listopadu jsme přišli do Duvaniště, kde jsme zůstali 1 týden.
Tam jsem se sešel se spolužáky Josef. Plzákem a Al. Janatkou, vzpomínám též na dobrého důstojníka, který byl s námi u trénu - Fährnrich Janovský ze Smíchova.

6. listopadu 1914 byl znovu generální útok rakouské armády na srbskou. Bylo mnoho raněných u naší divise, hlavně 7.pluk (Plzeň) a 8.pluk (Praha) zeměbranecký (Landwehr) *).
V Duvaništi v zahradě jsme pohřbili asi 30 našich vojáků-lantveráků, též jistého učitele z Brandýsa n/L (jméno si nepamatuji), zdělali jsme jim krásné hroby.
_______________________________________________________________
*) Landwehr - zeměbrana. Rakousko-uherská armáda byla členěna na několik tradičních celků a kromě C&K armády měly Rakousko a Maďarsko svojí zeměbranu, již od začátku války používanou na frontě jako běžné vojsko; rakouská zeměbrana byli landwehr, maďarská honvédi. Dále existovala domobrana atd., složité členění rakousko-uherských ozbrojených sil je dobře popsáno na stránce http://m1976.webnode.cz/rakousko-uherska-armada/
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama