13. - 14. prosince 1914 - mrazivá noc v továrně s maďarskými vojáky

9. srpna 2009 v 15:08 | Vojta
13. prosince 1914 (neděle) jeli jsme dále hornatým krajem, dopol. jsme se sešli s naší I. sekcí a jeli dále společně horským krajem k Běhlehradu (Beograd), tam jsme přišli večer. Já jsem se tehdy zdržel, když v horách se převrhl vůz, když jsme jej dostali na silnici, po které táhlo spousta vojska a trénu (tj. zásobování), ztratil se náš oddíl.


Chtěl jsem tam zůstat, nechat se zajat, ale měl jsem velký hlad, tak jsem mašíroval dále, u Bělehradu v nějaké budově (kasárny?) maďarští vojáci pálili nábytek, dvéře apod., u ohně jsem se ohřál a proklímal (noc), ráno 13.XII jsem našel svůj oddíl v tovární čtvrti.
Továrny tam byly rozstříleny, ještě doutnaly, v troskách česko-srbského cukrovaru jsem si vzal trochu cukru. Z hor v okolí Bělehradu prudce stříleli srbští dělostřelci do ustupujícího vojska.

14. prosince (pondělí) ráno jsme vyjeli z tovární čtvrtě, kde z továren a domů zbyly holé zdi, přijeli jsme na hlavní silnici u Dunaje, kde jsme čekali skoro celý den, protože silnice byla ucpána sta a sta vozy trénu, dělostřelectva a jiných, že vedle sebe na silnici byly 3 kolony vozů - při tom rámus a zmatek.


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama