17. listopadu - 3. prosince 1914 - postup na jih, opět ústup a vzpomínka na galantnost českých vojáků

1. srpna 2009 v 0:23 | Vojta
17. listop. 1914 (úterý) mašírovali jsme z Ubu do vrchu, první selo Gorne Jabunje, tam jsme zůstali 10 dní a měli se dobře. Obyvatelstvo prchlo, bylo tam dost "ošipaných" (vepřů), "kokošek" (slepic), "krumpírů" (brambor) a "rakije" (slivovice) a jiných potravin.
Ale špatné počasí, chladno, stále pršelo, 19. XI. padal sníh. Měli jsme dost raněných a nemocných úplavicí, hlavně od 6. pl. Landwehr a od Chorvatů (tehdy nebyla antibiotika, takže úplavice představovala závažné onemocnění).


27. listop. 1914 (čtvrtek) z Gorne Jabunje kol nádraží po úzkém dřev. mostě přes řeku Kolubaru a 29. listop. jsme přišli do pěkného města Lazarevac, tam lítaly srbské granáty a šrapnely (z nichž jeden by mě málem trefil, když jsem šel pro mináž).
Silnicí přes Lazarevac projíždělo od Kragujevace sta povozů se srbskými uprchlíky. Též jsme u města pohřbili asi 40 našich i srbských vojáků. V tu dobu rakouská armáda začala znovu pomalu ustupovati, před našimi byly prudké boje, mnoho zabitých, raněných a zajatých.
Náš "Div. Lan. Aust." předal přes 500 raněných Feldšpitálu 1/8, který je převezl k Bělehradu.

Ustupovalo se a my 3. prosince 1914 odpol. jsme odjeli z Lazarevace. Mám odtud pěknou vzpomínku, spal jsem tam sám v jednom prázdném domě, v té jizbě byla pěkná srbská kniha a v ní připsáno:
"Děkujeme vám za nocleh, nic jsme vám neukradli ani nezničili.
Přejeme vám šťastné navrácení.

Čeští vojíni 8. zeměbr. pluku - Praha".


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama