13.listopadu - 19. prosince 1915 - přesun do kláštera v Nowosiolkách

15. června 2010 v 0:38 | Vojta
V Haliči bylo mnoho sněhu a velké mrazy. Od 24. listop. do 10. prosince byl jsem marod, angina, bolelo mě silně v krku, měl jsem horečky.
13. prosince 1915 (pondělí) jsme se stěhovali ze Zloczowa do Nowosiolki, kde řádily epidemické nemoci mezi civilním obyvatelstvem.

Dopoledne jsme vymašírovali ze Zloczowa po lvovské silnici přes Jasienowce, Lackie wielke, Olszanica (mnoho stavení rozsříleno, některé opraveny), ve 2 h odp přísli do obce Nowosiolki, která se nalézá s řecko-katolickým kostelem dole; na návrší byl ženský klášter s kostelem římsko-katolickým.
Nás ubytovali v kůlnách, oficíři byli v klášteře. Vozy sanitní a jiné byly dole ve vsi na "Parkplace", koně v klášterních stájích. Ve vsi mnoho domků rozstřílených, vedle kláštera velká vinopalna (na kořalku) zničena, kádě velké železné jsme později upotřebili jako vany na koupání.
U kláštera byla též jednopatrová škola klášterní, kterou jsme upravili pro nemocné a sanitní mužstvo, v jedné části kláštera jsme zřídili 2 pěkné místnosti pro nemocné skvrnitým tyfem, který mezi obyvatelstvem řádil.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama