Duben 1916 - další odvody z etap na frontu; přesun do Podgorce a Velikonoce

19. prosince 2010 v 23:50 | Vojta
V té době se prováděly v etapách "musterunky" pro službu ve frontě a do etap se dávali staří 50ti letí vojáci.

29. března 1916 bylo k našemu Feldspitálu přiděleno asi 30 infanteristů od 92.pluku - Chomůtov (pozn: dnes Chomutov) v stáří od 47 do 50 roků, většinou malorolníci z Kolínska a od Mladé Boleslavi.

3. dubna 1916 odešlo od nás od sanity a trénu 30 mužů k infanterii; půjdou na frontu místo těch starých.


8. dubna 1916 (sobota)
jsme se stěhovali z Nowosiolky, kde jsme byli skoro 4 měsíce, do Podhorcze. Vymašírovali jsme po 8. h. ráno přes Lackie wielki, po poledni jsme přišli do města Zloczowa. Odpol. jeli dále přes Sasów, k 7 h. več. přišli do Podgorce (17 km do Zloczowa, 20 km do Brodů).
Jest tam zámek kníž. Sobieskiho, krásné komnaty, můj komandant bydlel u správce zámku a panství, tak jsem si mohl zámek prohlédnouti, též museum v něm jest.
Vedle ložnice královy, kde jest polní lůžko jeho, roste ze zdi strom ořech 300 let starý, král Sobieský prý jej tam zasadil (zajímavé je, že v zápisu z 15. září je tento "ořech" zmiňován jako lípa, pozn. Vojta).
Proti zámku u silnice je pěkný kostel, za obcí je klášter. Pod zámkem je stará obec, žijí tam většinou Rusíni, mají tam též cerkev (kostel) celý dřevěný, šindelem krytý.

Prožili jsme tam pravoslavné velikonoce ("Christus voskres"), kdy nám obyvatelé dávali kousky "pásky" (velké mazance), "pirogy" a "jaja" (vejce).
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama