9. - 16. listopadu 1916 - zpět do pole

5. července 2011 v 10:16 | Vojta
9. listopadu 1916 jel jsem znovu do pole, večer vlakem ze Satalic do Vysočan.

Z Vysočan po 9. h. več. severozápadní dráhou přes Nymburk, Kolín, před 12 h. v noci Sedlec - Kutná Hora, dále přes Německý (dnes Havlíčkův) Brod, Jihlavu do Retzu - Rakousy v 5 h. ráno (ve vlaku jsem zaspal a přejel Znojmo o 2 stanice). Z Retzu v 7 h. ráno zpět ve 3/4 na 8 Znojmo, tam bydlel Stabsarzt Dr. Wolfenstein, u kteréhož jsem byl sluhou.
Ze Znojma jeětě týž den 10. listop. 1916 v 5 h. odp. vlakem přes Retz, Stockerau, v 1/2 8 več přijeli do Vídně - Nordwestbahnhof.


Z Vídně - Nordwestbahnhof rychlíkem v 9:35 přes Břeclavu, Přerov, Mor. Ostrava, v 6 h ráno (11. listop. 1916) přijeli do Krakova (v 1. stanici za Krakovem v Podgorze - Plaszów zastávka 40 minut), v 8:30 Tarnów, po 10. h. Rzeszóv, 11:30 h Jaroslav, v 12:30 Přemyšl, před 2. h. odp. Gródek a ve 2:30 h Lvóv - hlavní nádr.
(Z Vídně rychlíkem do Lvóva za 17 hodin).

Ze Lvova vlakem ve 3:30 h odp. přes Winníky a v 6 h več. přijeli do Kurovic, kde byl náš Feldstpitál.
Brzy po dovoleé jsme měli z Kurovic (kde jsme byli od 13. června 1916) měl "abrmarš".

16.listopadu 1916 (čtvrtek) v 8 h ráno silnicí přes obce Wžniany, Laszki Królewski a v poledne přijeli s Feldšpitálem do města Gliniany (asi 12 km). Jest zde mnoho domů, zvláště na rynku a okolních ulicích rozstřileno a spáleno, též židovská synagoga vypálena. Žijí tam většinou Židi; v polsko-rusínské škole jsme měli špitál pro nemocné vojíny.

V té době bylo v Glinianech a okolí několik maďarských pluků, v celku přes 6 tisíc vojska, mezi nimi mnoho českých vojáků od rozpuštěného 36. pluku Ml. Boleslav (byl rozpuštěn 19.7.1915 po tom, co se po těžkých bojích s Rusy v Haliči většina pluku vzdala, pozn. Vojta), kteří byli tam pronásledováni tak, že radši chtěli do fronty, než se nechat trýznit. V Glinianech bylo též vojenské "Feldkino".

_____________________________________________________________
Jaroslav Hašek, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války / Z Hatvanu na hranice Haliče:

Poručík Dub zahryzl se do rtů a umínil si, že na něm vlastně závisí celá záchrana rozkládající se discipliny v batalionu. Proto obešel ještě jednou celé nádražní prostranství a nalezl u jednoho skladiště, kde byl veliký nápis maďarsko-německý, že se tam nesmí kouřit, nějakého vojáka, který tam seděl a četl si noviny, kterými byl tak zakryt, že nebylo vidět jeho výložky. Vykřikl na něho "Habt Acht!", poněvadž to byl nějaký muž od maďarského regimentu, který v Humenném stál v reservě.

Poručík Dub s ním zatřásl, maďarský voják vstal, ani neuznal za dobré zasalutovat, strčil jen noviny do kapsy a odcházel směrem k silnici. Poručík Dub šel za ním jako v mátohách, ale maďarský voják zrychlil krok, a potom se obrátiv, dal posměšně ruce vzhůru, aby poručík Dub nebyl ani na okamžik v pochybnostech, že on ihned poznal jeho příslušnost k jednomu z českých pluků. Potom se hned Maďar klusem ztratil mezi blízkými chalupami za silnicí.
více zde...
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama