26. července 1917 - veselý život v Budapešti

31. prosince 2011 v 13:03 | Vojta
26. července 1917 po 8 h dopo. z Vídně - Ostbahnhof zpátky přes Dunaj, k 10. h. dop. Marchegg přes řeku Moravu. V 1/2 11 dop. první uherská stanice Devényujfalů (Děvín) (na hranicích vápencové vrchy), skrze dlouhý tunel jsme po 11. h. dopol. přijeli do Prešpurka (Poszony) (velké město, mnoho továren, na stráních k Dunaji vinice) (nyní Bratislava, pozn. Vojta), ve 2 hod. odp. Ersekujvár (Nové Zámky), ve 4 hod. odp. Szob (odtud se jede stále po levém břehu Dunaje až do Budapeště. Od Szobu po lev. břehu Dunaje se táhhnou Novohradské vrchy, na jihu u úpatí jsou vinice a ovocné sady).V 1/2 5 odp. Nagymáros-Visegrád (na pravém břehu Dunaje na vrchu starý hrad Visegrad), v 5 h. odp. Vácz (Dunaj se zatáčí a teče na jih), ve 1/2 7 več. přijeli jsme do Budapešti-východní nádr. na VI. okr. Terezvaros. Z východního nádr. elektrikou č. 46 na Centrální nádr., kde jsme přenocovali.

V Budapešti byl veselý život, jako by válka nebyla. V ulicích u nádraží v každém domě hostinec nebo kavárna, všude se koupí pivo, v hostincích hrají cikánské kapely. V Budapešti bylo potravin dost, na ulicích se volně prodávalo pěkné bílé pečivo, potraviny byly drahé, ale k dostání.

V českých zemích v té době putovalo mnoho lidí s "ruksaky" pro "aprovisaci" a v městech stály fronty hladových lidí, čekali dlouhou dobu na potraviny a jiné potřeby, které se vydávaly na poukázky.
Někdo se stalo, že když přišla na některého řada, byla na dveřích obchodu tabulka "vyprodáno". To bylo zklamání pro takového ubožáka, když po celodenním čekání ve frontě u obchodu žádné potraviny domů nepřinesl.
Prodávalo se za války pod rukou, "keťasilo", příkladně 1 kg mouky 20 korun rakouských (částka, kterou si dnes lze představit jako zhruba jako 100 - 200 Kč, pozn. Vojta), nebo se vyměňovaly cenné věci za potraviny, když váleční keťasi měli již dost peněz; hrozné věci se děly.
V Maďarsku nebyl takový nedostatek jako v Čechách.
 


Komentáře

1 candy10 candy10 | Web | 1. ledna 2012 v 18:57 | Reagovat

Ahoj,
Mám novou soutěž o NEJ celebritu. přihlaš se. A jak?? Je komentář a tam máčkni WEB--> budeš na mé stránce teď stačí popojet nahoru a přečíst článek a pak jenom se přihlásit!! Prosím prosím přihlaš se!!!!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama