Konec srpna 1917 - cestou z fronty krátká zastávka doma; jsem přidělen k dělostřelcům

26. března 2012 v 0:38 | Vojta
22. srpna 1917 (středa) jelo nás 8 mužů s 1 kaprálem jako vedoucím transportu z Debrecína, nevěděli jsme kam, to zůstalo v tajnosti.

Z Debrecína jsme jeli vlakem ve 12 h. v poledne, v 1/2 5. odp. Szolnok (na "pustách" v úrodné rovině řeky Tisy pásla se stáda hovězího dobytka, vepřů a ovcí), k 8. hod. več. přijeli do Budapešti - centrální nádr. Tam jsme čekali 3 hod. a viděli veselý maďarský život. Po 11 hod. v noci z Budapešti - centrální nádraží po 12 h. v noci Komárno (pevnost na Dunaji).

23. srpna 1917 ve 3/4 na 6 ráno Brück - Királihyda (vojenská továrna na masové konzervy), v 8 hod ráno Vídeň - Vých. nádr. (Ostbahnhof).
Z Východního nádr. jeli jsme elektrikou přes vnitřní město - I. okres Burg-Stadt, kde jsou krásné paláce jako musea, parlament, císařský hrad "Schönbrunn", dvorní divadlo, proti němu "votivní chrám". Přijeli jsme na IX. okres - Alsengrund, kde jsme vystoupili u nádraží Franz Josef Bahn a čekali na vlak ku Praze.
23.srpna 1917 z Vídně - Franz Josef Bahn vlakem ve 12:05 v poledne jeli dále, v 1 h. Fülln, po 3. hod. odp. Sigmundherberg (velký barákový tábor pro válečné zajatce), v 5 h. Schwarzenau, po 6. h. več. Gmünt (krásné jezero obklopené jehličnatými lesy). V Vmündu jsme přesedali a hned jeli dále; v 7 h. večer Třeboň, v 8 h. več. Veselí-Mezimostí (20 min. zastávka), v 1/2 9 Soběslav, po 9. h. več. Tábor. (Jeli jsme krajem odkud pocházeli ostatní vojáci s kterými jsem jel, ale žádný nešel domů se podívat, byli ustrašení, báli se "deserce".)
Před 11. hod. v noci jsme přijeli do Benešova a v 1 h. v noci do Prahy - Františkovo nádr., kde jsme přenocovali.

24. srpna 1917 ráno jsme šli z Frant. nádraží na Severozápadní (nyní Denisovo) (později Praha-Těšnov, opuštěno 1972, zbouráno 1978, pozn. Vojta), měli jsme hlad, chtěli jsme snídani, ale vedoucí transportu na nás zavolal vojenskou policii...

24.srpna 1917 (pátek) vlakem v 1/2 7 ráno z Prahy-severozápadní nádr., v 7 h. Vysočany, tam jsme "sběhl" svému transportu, vystoupil jsem a následujícím vlakem před 8. h. jel do Satalic a pěšky domů. Manželka byla překvapena, najedl jsem se trochu; doma jsem zůstat nemohl, aby mě nehledali pro jako "desertéra". Ženám "desertérů" nevypláceli vyživovací podporu a moje žena byla pouze na tu podporu odkázána.
Proto jsem jel v 1/2 7 več. vlakem ze Satalic, po 7. h. več. Neratovice, tam jsem přesedl na "lokálku" a v 1/2 8. več. přijel do Kostelce nad/Labem, tam jsem se v kasárnách hlásil. Byl jsem přidělen k náhradní baterii těžkého (Schwerhaubitz) dělostřeleckého pl. č. 19.
Kostelec je pěkné venkovské město u Labe, má asi 400 stavení a velký cukrovar.
_____________________________________________________________
Jaroslav Hašek, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války / Švejkovy příhody v Királyhidě:

Nad vojenským táborem v Mostě panovalo noční ticho. V barácích pro mužstvo třásli se vojáci zimou a v důstojnických barácích otvírali okna, poněvadž bylo přetopeno.
Od jednotlivých objektů, před kterými stály stráže, ozývaly se občas kroky hlídky, která si plašila chůzí spánek.
Dole v Mostě nad Litavou zářily světla z c. k. továrny na masité konzervy, kde se pracovalo dnem i nocí a zpracovávaly se různé odpadky. Poněvadž šel odtud vítr do alejí ve vojenském táboře, šel sem smrad z hnijících šlach, kopyt, paznehtů a kostí, které vařili do polévkových konzerv.
Od opuštěného pavilónku, kde dřív za času míru fotografoval nějaký fotograf vojáky trávící zde mládí na vojenské střelnici, bylo vidět dole v údolí u Litavy červené elektrické světlo v bordelu U kukuřičného klasu, který poctil svou návštěvou arcivévoda Štěpán při velkých manévrech u Šoproně v roce 1908 a kde se scházela denně důstojnická společnost.
To byla nejlepší vykřičená místnost, kam nesměli chodit prostí vojáci a jednoroční dobrovolníci.
Ti chodili do Růžového domu, jehož zelená světla byla též vidět od opuštěného fotografického ateliéru. Bylo to roztřídění jako později na frontě, kdy mocnářství nemohlo už svému vojsku ničím jiným pomoct než přenosnými bordely u štábů brigád, takzvanými "pufy". Byly tedy k. k. Offizierspuff, k. k. Unteroffizierspuff a k. k. Mannschaftspuff.
Most nad Litavou zářil, stejně jako na druhé straně za mostem svítila Királyhida, Cislajtánie i Translajtánie. V obou městech, uherském i rakouském, hrály cikánské kapely, zářily okna kaváren a restaurací, zpívalo se, pilo. Místní měšťáci i úřednictvo vodilo sem do kaváren a restaurací své paničky a dospělé dcery a Most nad Litavou, Bruck an der Leitha, a Királyhida nebyly nic jiného než jeden velký bordel.
 


Komentáře

1 Michal Kroužek Michal Kroužek | E-mail | Web | 14. července 2012 v 20:34 | Reagovat

Děkuji za zápisky. Je to zajímavé čtení.

2 weiser weiser | Web | 21. června 2015 v 8:33 | Reagovat

diskuse pujcka ge money bank :-|

3 Canadaorili Canadaorili | E-mail | Web | 15. března 2018 v 16:23 | Reagovat

Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam remarks? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it's driving me mad so any support is very much appreciated.

no prescription pharmacies
<a href=http://canadianpharmacycubarx.com/#>canadian pharmacies on line</a>
northwestpharmacy
<a href="http://canadianpharmacycubarx.com/#">canadadrugs</a>

4 CanadianSlimb CanadianSlimb | E-mail | Web | 15. března 2018 v 19:32 | Reagovat

You actually make it appear really easy along with your presentation however I in finding this topic to be actually something which I think I might never understand. It seems too complicated and extremely huge for me. I am having a look forward on your subsequent publish, I will attempt to get the hold of it!
best online pharmacies no prescription
<a href=http://canadianpharmaciescubarx.com/#>canadian pharmacies</a>
24 hour pharmacy <a href="http://canadianpharmaciescubarx.com/#">online canadian pharmacy</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama