srpen/září 1917 - služba u dělostřelců v Kostelci nad Labem, shledání s bratrem

29. března 2012 v 23:52 | Vojta
7. září 1917 byl jsem přidělen ke koním jako "Fahrkanonýr", to byla služba... koně ve stájích na chcípnutí, museli se stále čistit ("rajbovat") a někdy jsme je vodili k Měšicům na procházku. Z Kostelce jsme měl přes 2 h. pěšky domů, tak jsem toho využil, obden večer (když jsem neměl "vachu") jsem šel domů a ráno časně jsem přišel zpět; někdy jsem dostal "Stationfrei" (propustku).
V Kostelci jsem byl celkem 42 dní; prvně od 24. srpna do 14. září, podruhé od 17. října do 8. listopadu 1917.
Od konce srpna asi do 13. září byl nejmladší bratr Josef doma na dovolené z ruské fronty. Navštívil mě v Kostelci a nemohli jsme se v prvním okamžiku ani poznati, jak nás ten stav vojenský změnil za 3 roky, co jsme se neviděli.
Potěšil jsem se aspoň s ním, když bratři Jan a Emanuel jsou nezvěstni... Dal jsem se s Josefem fotografovati.

15. září 1917 (sobota) jelo nás 20 mužů od "Ersatz baterie" v Kostelci do Plzně pro transport koní. (Byl jsem nerad, druhý den, 16. září, bylo u nás posvícení).

15. září 1917 z Kostelce v 5 h. odp. vlakem přes Neratovice, v 1/2 8 več. přijeli do Prahy. Z Prahy - Frant. nádr. po 8. h. več. jeli jsme dále přes Smíchov, k 10. h. Beroun a v 1/2 1 v noci přijeli do Plzně, kde jsme do rána na nádraží čekali. Tam bylo živo, po velké čekárně se váleli po zemi projíždějící vojáci a civilové a mezi nima se tančilo při hudbě harmoniky.
V Plzni bylo středisko válečného průmyslu "Škodovka", za války tam pracovalo přes 20 tisíc dělnictva různých národností pod vojenským dozorem.
V r. 1917 nastal velký výbuch "explose" v muničních továrnách v Bolevci, při němž přišlo sta dělníků a dělnic o život. Vojenská správa to tenkrát úzkostlivě tajila. Před tím ve Völersdorfu u Vídně byla také silná "explose".
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama