Září - říjen 1917 - utekl jsem domů...

9. června 2012 v 22:48 | Vojta
16. září 1917 (neděle) ráno jsme šli z nádraží do "Měšťanského pivovaru", kde bylo velitelství "Pferde reserve depot" = ústředna pro reservní koně, kteří se rolníkům odváděli a posílali na frontu a do etapy. U "komanda" v pivovaře jsme čekali celý den.

17. září 1917 (pondělí) jelo z Plzně několik transportů vojáků (kanonýři a dragouni) do různých měst pro koně. Já zůstal v Plzni, kde byly odvody koní a po 2. hod. odp. jsme vedli z Plzně 55 koní přes Letnou, Lobzy, Božkov a ke 4. hod. odp. přišli do vsi Letkova (8 km od Plzně).
Tam jsme s koňmi byli nakvartýrováni u sedláků ve stájích a stodolách; bylo tam dost dobře.
Ale doma žena s dětmi měli bídu, chtěl jsem jim pomoci, měl jsem v poštovní spořitelně uloženo asi 300 korun rakouských na moje "heslo", chtěl jsem něco vyzvednouti a jim pomoci. Dovolenou jsem nedostal, proto jsem odjel domů na "černo".
28. září 1917 (pátek) večer jsem šel z Letkova lesem do stanice Klabava-Ejpovice, odtud v 1/2 8. hod. večer vlakem ku Praze. K 9. h. Hořovice, k 10. h. Beroun, k 11 h. v noci Vyšehrad, tam jsem vystoupil a šel opatrně, aby mě "militérka" (vojenská policie) nesebrala, přes celou Prahu, Vysočany a ke 3. h. ráno jsem přišel domů do Vinoře. Žena byla radostně překvapena; přinesl jsem též trochu jídla. Doma už nic neměla, než v hrnku trochu soli.

Doma jsme zůstal 2 dni; 29. a 30. září 1917.

1.října 1917 (pondělí) dopol jsem odešel z domova. Z Vysočan jel do Prahy elektrikou, chtěl jsem zase nastoupiti na Vyšehradě, ale tam byla vojenská policie, tak jsem zmizel a šel k Vyšehradskému přístavu, odtud parníkem jsme jel do Chuchle, odtud jsem jel po 2. hod. odp. vlakem k Plzni. Ve 3 h. odp. Beroun, po 4. Hořovice, po 5. h. Rokycany, v 1/2 6. več. Klabava-Ejpovice, pěšky jsem v 1/2 7 večer přišel do Letkova. Tam již bylo na mě udání pro "deserci".

2. října 1917 mě odvezli do Plzně na "Komando" k raportu, rytmistr (český důstojník) se divil, že mě v Praze nezadrželi a dal mi 10 dní zostřeného vězení "Verscheft" (ve dne konat službu, v noci být zavřen).
Ale byl jsem jen 2 noci zavřen u sedláka v komoře, protože jsme jeli s transportem koní do Ruského Polska...

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama