5. - 7. října 1917 - s koňmi na frontu

31. srpna 2012 v 7:47 | Vojta
5.října 1917 (pátek) jsme z Letkova odvedli koně do Plzně na nádraží, tam odpol. naložili koně do vagonů, byly 2 transporty, přes 500 pěkných těžkých koní rozdělených do 2 vlaků, každý přes 40 nákladních vagonů.

Z Plzně jsme odjeli v 8 h. večer, jeli s přestávkami celou noc a v 5 h. ráno (6. října 11917) Praha-Libeň - horní nádr. (tak blízko domova a nemohl jsem odejíti).

6. října 1917 dále po 8. h. Kolín, po 10. h. Pardubice. Jeli jsme pomalu (vlak byl dlouhý) polabskou rovinou, jak jsem vyhlížel z vagonu, shodil mi kůň s hlavy čepici, pro kterou jsem měl potom nepříjemnosti.
Před 12h. v poledne jsme byli v Chocni, po 1. h. Čes. Třebová, po 5. h. Olomouc (tam jsme čekali 3 hodiny).
Po 8 več. z Olomouce, v 10 h. Přerov (křižovatka železnic).

Po zastávce v 11 hod jeli z Přerova dále v 1 h v noci Mor. Ostrava. Cestou jsme měli hlad, protože v nádražních "Verkostirunkštacích" nám dávali málo jísti a někde jsme nedostali nic. Proto někteří vojáci našeho transportu, dragouni a kanonýři, vypáčili dvéře nákladních vlaků v Ostravě a přinesli potraviny i nápoje.

7, října 1917 (neděle) ve 3 h ráno Oderberg (hranice rakousko - německo - pruské), po 5. h. Oswieczim (Osvětim) v 1/2 11 odp. Sczakowa (na hranici haličsko - pruské). V 11 h dop. první stanice rusko-polská Granica, jeli jsme polskou rovinou s pahorky bez lesů a po 8. h. več, přijeli do města Kielze, jeli jsme pomalu celou noc, my i koně hladoví.

8. října 1917 (pondělí) po 5. h. ráno přijeli do Pulawy, v 7 h. Wawolnica, Naleczów, v 9 h. dop. jsme přijeli do krásného města Lublin (bylo málo válkou zpustošeno), ve 12 h. v pol. Rejowicz, v 1/2 1 v poledne město Cholm (odtud vede trať vzůru do Brestu-Litevského, kde Rusové projednali s Německem a Rakousko-Uherskem potupný mír v r. 1917, též navrhovali ostatním váčícím státům mír).

V Cholmu jsme čekali přes 3 hodiny. Jest to pěkné město, na vršku krásný ruský kostel "cerkev", pod ním velký hřbitov v nynější válce padlých vojínů. Po 4. hod. odp. jsme jeli z Cholmu, po 11. hod v noci přijeli do Kovelu (odtud na sever se táhnou desítky kilometrů dlouhé "bažiny Pinské", okolo nich jsou úrovné roviny volyňské).
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama