Ruské Polsko 1917 *)

24. října 2012 v 0:31 | Vojta
*) skutečný nadpis v deníku
V Kovelu jsme vyložili z vlaku koně a vedli je v noci za silného deště a chladna na pole u města a tam čekali do rána.... První k nám ráno přišli Židi a prodávali čaj - "herbatu". Koupil jsem od židovského kluka za 1 korunu čepici německého vojáka, jinou neměl a já měl na hlavě kapesník; moji čepici mi shodil kůň z vlaku u Pardubic.Odevzdali jsme přes 200 koní našeho transportu na komando "Pferdedepot" a měli 2 dni volno. Kovel je malé město, domy většinou dřevěné a přízemní. Žijí tam většinou Židé, v každém domku jest obchod = "krámbude", potraviny jsou k dostání, ale dost draho.
Bylo tam mnoho vojska, asi 15 km od města byla fronta, všude plno vojenské policie, mě též některé (hlídky, pozn. Vojta) zastavily, abych se legitimoval, byl jsem nápadný: měl jsem rakouskou uniformu a na hlavě čepici německého vojáka. Bylo tam tehdy též mnoho německého vojska.
10. října 1917 jsme jeli zpět do Plzně. Po 1 hod. v noci jsme vyjeli z Kovelu (ve druhé stanici jsme stáli přes 2 hod.).
11. října 1917 (čtvrtek) po 5. h. ráno Cholm (čekali jsme 2 hod). Po 7. hod. dále, v 9 h. dop. Rejovicze, pro 12. h. v pol přijeli do Lublina (tam čekali 12 hodin).
Prohlédl jsem si město, které je dosti velké, jsou tam krásné budovy, též továrny. Potravin byl dostatek a poměrně laciné. Město jest v úrodné krajině, pěstuje se tam i cukrovka.

Ve 12 h. v noci z Lublina dále, v 5 h ráno (12. října) přijeli do Pulavy, po 7. h. ráno přijeli do pevnosti Ivangorod (Deblin) při řece Visle, kde bylo vidět rozbité hradby. (Z Deblina na sever dráhou do Varšavy přes 100 km).
Z Deblina jeli jsme dále, v 10 h. dop. Jedlinia, v 1/2 11 dop. pěkné město Radom, po 12. h. v pol. Skarzysko.
Dále jsme jeli planinou "Lysa Gora", kraj kamenitých kopců porostlých lesy, to bylo zvláštní - všude, kde jsem v Polsku a Haliči byl, jsou roviny, písčité planiny a místy též močály.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama